Sylwester na Maderze

Fajerwerki

Pokaz fajerwerków w Funchal – stolicy wyspy, uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. Miasto w tym okresie tętni życiem, gdyż tysiące turystów ściągają by zobaczyć kilkuminutowe widowisko o północy. Poza tym wieczorami ulice zdobią świetlne dekoracje.

Pogoda

Dzięki ciepłemu Prądowi Północnoatlantyckiemu, Madera to wyspa wiecznej wiosny. Grudzień to dobry miesiąc na zwiedzanie wyspy i wypoczynek, a koniec roku jest cieplejszy niż następne cztery miesiące. Na przełomie grudnia i stycznia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi ok. 19-22°C. Wysoka wilgotność sprawia, że temperatura odczuwalna jest wyższa, więc, gdy tylko świeci słońce, jest wystarczająco ciepło by nosić jedynie koszulkę. Nocą temperatura zwykle nie spada poniżej 15°C.

Bujna zieleń, która porasta wzgórza, to zasługa wilgotnego klimatu. Okres od października do kwietnia jest zdecydowanie bardziej deszczowy niż reszta roku. Jednak mżawka lub deszcz częściej zdarzają się wgłębi wyspy i na północnym wybrzeżu niż w Funchal, a statystycznie pada tylko co drugi dzień.

Wody otaczający wyspę należą do umiarkowanie ciepłych, a w grudniu ich temperatura spada do 19-20°C, jednak duże fale mogą utrudniać kąpiel w oceanie.

W sylwestra Słońce wschodzi o 8:09, a zachodzi o 18:12, co oznacza, że dzień trwa 10 godzin (ponad 2 godziny dłużej niż w Warszawie). Północ wybija 1 godzinę później niż w Polsce.