Hieroglify

Egipt w grudniu

W grudniu pragniemy słońca, a Egipt jest najbliższym krajem, który gwarantuje świetną pogodę w grudniu. Wystarczą cztery godziny, aby dolecieć nad Morze Czerwone i cieszyć się ciepłą, krystaliczną wodą i rozkoszować bajecznym klimatem w cieniu palmy.

Jeżeli oczekujesz czegoś więcej niż rozgrzana plaża i hotelowe all inclusive, to Egipt ma mnóstwo do zaoferowania. Możesz odkryć tajemnice faraonów w Gizie i Luksorze lub wybrać się w rejs po Nilu. W kurortach nad morzem można aktywnie spędzić czas uprawiając sporty wodne – od najprostszego snurkowania czy pływania na skuterach wodnych, po wymagające więcej wprawy kitesurfing, windsurfing i nurkowanie z akwalungiem. Można też spędzić wspaniały dzień na łodzi grillując właśnie złowioną rybę.

Egipt: pogoda w grudniu

temperatura w dzień 22-26°C
temperatura wody 21-22°C
wschód słońca 6:26 zachód 16:53 (15 grudnia w Hurghadzie według czasu lokalnego )
Klimat Egiptu gwarantuje ponad 300 słonecznych dni nad Morzem Czerwonym. W grudniu temperatura pozwala na plażowanie i kąpiel w morzu. Pogoda w Szarm el Szejk, Hurghadzie i Marsa Alam jest porównywalna, jedynie w Tabie może być kilka stopni mniej, gdy zawieje wiatr z północy. Zimą w Egipcie jest najmniejsza szansa na mocny wiatr. To doskonały czas na wygodne zwiedzanie (latem temperatura często osiąga 40°C). Po zachodzie słońca temperatura spada do kilkunastu stopni.

Boże Narodzenie w Egipcie

Mikołaj na wielbłądzie został wymyślony dla turystów, którzy chętnie spędzają świąteczny czas pod palmami. Większość Egipcjan nie obchodzi Bożego Narodzenia*, stąd decydując się na wyjazd w tym czasie trzeba mieć na uwadze, że tradycja będzie spłycona do strojów mikołajów i ozdób świątecznych, nie mniej jednak będzie to okazja to świetnej zabawy. Tradycyjnej wieczerzy wigilijnej z karpiem nie zjemy, ale zwykle w cenie pobytu będzie zawarta uroczysta kolacja, często z muzyką na żywo i tańcami. Popularne w tym okresie są wycieczki do Jerozolimy i Betlejem organizowane z hoteli w Tabie i Szarm el Szejk.

Sylwester w Egipcie

Sylwester nie jest tak hucznie obchodzony w Egipcie jak w Europie. Hotele serwują uroczystą kolację i organizują zabawę, ale w wielu przypadkach imprezy do białego rana nie będzie. Dlatego warto wybrać hotel blisko centrum turystycznego np. Naama Bay, gdzie turyści bawią się w klubach.

Sami Egipcjanie obchodzą Nowy Rok według kalendarza muzułmańskiego, jest to więc święto ruchome, obchodzone co roku o kilkanaście dni wcześniej – w 2015 roku 13-15 października.

Ceny wyjazdów do Egiptu na Święta i Sylwestra

Duże zainteresowanie wyjazdami w tym okresie powoduje, że również w Egipcie ceny pobytów są do dwóch razy wyższe niż w pierwszej połowie grudnia.

Okres do 23 grudnia to czas najlepszych cen wczasów w Egipcie.

*dniem wolnym w Egipcie jest 7 stycznia – wtedy obchodzone jest Boże Narodzenie w Kościele Koptyjskim.