Plaża Bavaro w Dominikanie

Dominikana w styczniu

Są miejsca na ziemi, gdzie nawet w styczniu pogoda nie bywa kapryśna, a przyjemna temperatura zachęca do całodziennego plażowania. Jednym z nich jest Dominikana. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce właśnie wtedy, gdy u nas trwa sroga zima?

Styczeń – idealny czas na wyjazd

Równikowy klimat, panujący w Dominikanie, należy do wybitnie wilgotnych. Miesiące zimowe są jednak najsuchszymi i właśnie wtedy wilgotność powietrza spada z 90 procent do akceptowalnego poziomu (z punktu widzenia mieszkańców Europy Środkowej) 70 procent.

Sprawia to, że turyści, nieprzywykli do tak znacznej wilgotności, jaka panuje tu w porze deszczowej, mogą poczuć się swobodnie i komfortowo. Przyjemnie wysokie temperatury zachęcają do wypoczynku na malowniczych plażach, jak również do pieszych i rowerowych wypraw wgłąb wyspy.

Pogoda w Dominikanie w styczniu

Styczeń jest jednym z najzimniejszych miesięcy w Dominikanie. W tym przypadku, słowo „najzimniejszy” nie oznacza jednak zimny – w ciągu dnia temperatury oscylują w granicach 29 °C, natomiast nocą spadają do ok. 20 °C. Także woda Morza Karaibskiego, nad którym Dominikana jest położona, osiąga przyjemną temperaturę 26 °C, co zdecydowanie zachęca do kąpieli. Tak doskonałe warunki możemy zawdzięczać znacznemu nasłonecznieniu – w Dominikanie w styczniu słońce wschodzi ok. godz. 7.20 a zachodzi 11 godz. później.
Na styczeń przypada średnio 11 dni deszczowych. Opady, których średnia wartość wynosi 36 mm, nie są jednak szczególnie intensywne (jak na strefę klimatu równikowego) i trwają krótko. W styczniu w Dominikanie wieje slaby zachodni wiatr, którego prędkość wynosi 6,8 km/h.